"Δυνατά " χαρακτηριστικά διαχείρισης εκπαιδευτικών περιστατικών

Συνολικές ψήφοι: 221

Στη συνάντηση της ομάδας που πραγματοποιήθηκε στις 5-10-2013 στο Βόλο έγινε  βιωματική αφήγηση - καταγραφή διαχείρισης εκπαιδευτικών περιστατικών ανάμεσα στους συναδέλφους που παραβρέθηκαν.Οι συνάδελφοι εργάστηκαν -ανα δυο στην αρχή και ανά τέσσερις στη συνέχεια -εναλλάσσοντας τον ρόλο του αφηγητή καταχωρητή για κάποιο εκπαιδευτικό περιστατικό , που διαχειρίστηκαν με επιτυχία.Προϋπόθεση ήταν η συμμετοχή ,σε ενεργό ρόλο της λύσης ,και των γονιών του μαθητή ,τον οποίο αφορούσε το περιστατικό.Αφού καταγράφηκε σε αδρές γραμμές η όλη εξέλιξη των περιστατικών ,έγινε η επισήμανση των "δυνατών" χαρακτηριστικών που διέθετε ο κάθε εκπαιδευτικός και τα αξιοποίησε για την επιτυχή έκβαση προς όφελος του μαθητή.

Παραθέτουμε τα χαρακτηριστικά που επισημάνθηκαν από τα περιστατικά που επεξεργάστηκε  η ομάδα  Αποστόλης -Δημήτρης- Μηνάς- Μαρία

Ευαισθησία,Εμπειρία, Διορατικότητα,Διερεύνηση,Ενίσχυση,Συνεργατικότητα,Ψυχραιμία, Διαχείριση αρνητικών συναισθημάτων,Αυτοπεποίθηση,Συνέπεια ,Μεθοδικότητα,Διασύνδεση, Διάρκεια,Μεταβίβαση -Αντιμεταβίβαση

Θα επανέλθουμε με νεότερη ανάρτηση ,στην οποία  θα συνδέουμε τα χαρακτηριστικά με παραδείγματα πράξης των περιστατικών.