λεξεις-προτάσεις -ιστοριούλα-ζωγραφιά Α τάξη 19-11-2013

Συνολικές ψήφοι: 318

     Σήμερα στις 19-11-2013 τα παιδιά της α δημοτικού συμμετείχαν σε μια δραστηριότητα που σκοπό είχε να τα οδηγήσει από τις λέξεις στη δημιουργία προτάσεων και κατόπιν μιας ιστοριούλας την οποία θα ζωγραφίζαν μόλις ολοκληρώνονταν η συμμετοχή όλων.

     Δε γνωρίζουν όλα τα γράμματα γι αυτό αναφέρθηκα στην ημερομηνία πρώτα. Γνωρίζουν το Α,Ε,Ι,Ο,Η,Ρ,Μ,Σ,Π,Τ,Ν Κ  σχηματίζουν λέξεις και συλλαβές με αυτά καθώς και με τις λέξεις είναι,έχει, και.

Έγραψα καρτέλες, τις κόλλησα στον  πίνακα και το καθένα έγραφε στην πρώτη το όνομά του, στη δεύτερη ένα πράγμα ή ένα ζώο , στην τρίτη ένα φρούτοή λαχανικό και στην τέταρτη μια προταση που περιείχε τις λέξεις που έγραφε. Στο τέλος έβαζαν μία κόκκινη τελεία.

Μετά λέγανε μια ιστορία με αφορμή αυτή την πρόταση. Όλα τα παιδιά ενθουσιάστηκαν και προσπαθούσαν να πουν ό,τι σκέφτηκαν. Εγώ κατέγραψα τα πιο ολοκληρωμένα ή αστεία.

Όταν ολοκληρωθεί η διαδικασία στις 20-11-2013 αφού γράψουν και τα 22 παιδιά θα τους δώσω τη δική τους ιστορία να τη ζωγραφίσουν.

Προσπαθούσαν κάποια να μεγαλώσουν τις προτάσεις και κάποια έγραφαν με κεφαλαίο γράμματα που δεν ήξεραν.

Μετά από μήνες με την ίδια τακτική θα συγκρίνω την εξέλιξή τους.

Το αποτέλεσμα ήταν ικανοποιητικό αν λάβουμε υπόψη μας ότι μάλις άρχισαν.

Τις καρτέλες θα τις φέρω στην επόμενη συνάντησή μας.

 

 

 

 

 

 

Εικόνες: 

Σχόλια

Μόλις ολοκληρωθεί η διδασκαλία όλων των γραμμάτων θα  ερευνήσω:

α)Αν τα παιδιά μπορούν να γράφουν προτασούλες χωρίς περιορισμούς πλέον.

β)Αν χρησιμοποιούν σωστά τα σημεία στίξεις.

γ)Αν μπορούν να περιγράψουν με μία ή περισσότερες προτάσεις μία εικόνα από το βιβλίο της γλώσσας τους .

δ)Αν μπορούν να διαβάσουν μια ιστοριούλα την οποία θα τους δώσω, αν μπορούν  να τη  συνεχίσουν  και να την τελειώσουν. Μετά θα τη ζωγραφίσουν και θα γράψουν έναν τίτλο.

Η τάξη μου έχει 22 παιδιά, για κάθε μία από τις παραπάνω κατηγορίες ενεργειών θα συντάξω ένα πίνακα αξιολόγησης των αποτελεσμάτων δηλ πόσα παιδιά κατάφεραν να ολοκληρώσουν το στόχο της καθε κατηγορίας, πόσα ανταποκρίθηκαν ικανοποιητικά, πόσα δεν ολοκλήρωσαν και κατόπιν θα βγάλω συμπεράσματα τα οποία θα χρησιμοποιήσω για να προσδιορίσω τις επόμενες ενέργειές μου. 

 

.