Προτεινόμενος οδηγός για τη διεξαγωγή Εστιασμένων Ομάδων Συζήτησης

Συνολικές ψήφοι: 259
  • Αν  Αντιλήψεις (γονέων ή εκπαιδευτικών αντίστοιχα) για το ρόλο των γονέων στην εκπαίδευση των παιδιών
  • Με ποιους τρόπους μπορούν να εμπλακούν οι γονείς  με το σχολείο και να συμμετέχουν στην εκπαίδευση των παιδιών
  • Τι εμπόδια υπάρχουν στη συνεργασία σχολείου-οικογένειας
  • Τι διευκολύνει τη συνεργασία γονέων-εκπαιδευτικών
  • Τι πρωτοβουλίες μπορούν να αναλάβουν οι εκπαιδευτικοί προς την κατεύθυνση της ενδυνάμωσης της συνεργασίας γονέων-εκπαιδευτικών
  • Το σχολείο, τι διαδικασίες θα μπορούσε να υιοθετήσει ώστε να κινητοποιήσει περισσότερους γονείς και με πιο εποικοδομητικό τρόπο
  • Στις παραπάνω διαδικασίες ποιος είναι ο ρόλος
    • του Διευθυντή
    • του συλλόγου Διδασκόντων
    • του συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων

Καλησπέρα σε όλους σας!

Καταρχήν ελπίζω να είστε όλοι καλά. Επικοινωνώ μαζί σας για να σας ενημερώσω ότι το Σάββατο το απόγευμα ο διεθυντής του 3ου Δ.Σ.Αμπελώνα, κ.Σωτήρης Μπλάνας, με φιλοξένησε στο σχολείο του, όπου και έλαβε χώρα η πρώτη μας εστιασμένη ομάδα συζήτησης με 10 γονείς. Κινήθηκα πάνω στον άξονα ερωτήσεων της κ.Λουμάκου, τις οποίες θεωρώ κατά τη γνώμη μου πολύ ουσιώδεις και επαρκείς, όπως έδειξε το αποτέλεσμα.  Η συζήτηση κράτησε 1,5 ώρα περίπου και πήγε καλά. Το γεγονός ότι στη συζήτηση παραβρέθηκαν πέντε άνδρες και πέντε γυναίκες ήταν μια απρόσμενη έκπληξη για μένα. Συνεργάστηκαν όλοι τους με προθυμία και εξέφρασαν τις απόψεις τους για τα θεματα που τέθηκαν. Προς το παρόν σχεδιάζω να ανταποδώσω τη φιλοξενία στο Σωτήρη με τους γονείς της τάξης μου και ήθελα να ρωτήσω την κ.Σαραφίδου αν εμείς θα κάνουμε την απομαγνητοφώνηση.

Με φιλικούς χαιρετισμούς

Χαρούλα Μανούσου