ΕΠΟΜΕΝΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΔΕΥΤΕΡΑ 18/12/2013

Ημερομηνία:
2013.12.11

Η πρώτη συνάντηση της ομάδας πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 7/12, στην οποία συζητήθηκαν ιδέες για έρευνα πάνω στο πρόβλημα των κατ’ οίκον εργασιών. Αποφασίσαμε να εξετάσουμε το ζήτημα του χρόνου που αφιερώνουν οι μαθητές στο σπίτι για τις σχολικές τους εργασίες, καθώς και τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν κατά την ολοκλήρωσή τους. Καταλήξαμε σε ένα ερευνητικό εργαλείο/επιστολή προς γονείς, στην οποία τους ζητάμε να γράφουν καθημερινά για μια βδομάδα πόσο χρόνο χρειάζεται το παιδί για τις εργασίες και για ποιους λόγους καθυστερεί. Θα ζητήσουμε επίσης από τους γονείς να συμπληρώσουν (αυτό μία φορά μόνο) ένα πρόγραμμα με τις εξωσχολικές δραστηριότητες του παιδιού. Και τα δύο εργαλεία έχουν αναρτηθεί εδώ.

Η ημερίδα: θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη, 18/12 στις 16:30, με σκοπό οι διάφορες ομάδες να παρουσιάσουν το έργο τους. Έχουμε δηλώσει συμμετοχή και εμείς με μια εισήγηση 20 περίπου λεπτών (βλ. σχετική ανάρτηση)

Η επόμενη συνάντηση δεν μπορεί να γίνει τη Δευτέρα 16/12 ώρα 18:00, όπως είχα ανακοινώσει, αλλά ούτε και την Τρίτη την ίδια ώρα. Ο λόγος είναι ότι το πρόγραμμα επίσκεψης των εξωτερικών αξιολογητών στο Τμήμα άλλαξε για μία ακόμα φορά και προβλέπει συνάντηση των μελών ΔΕΠ με τους αξιολογητές ΚΑΙ Δευτέρα ΚΑΙ Τρίτη το απόγευμα.Και στις δύο ημέρες οι συναντήσεις τελειώνουν στις 19:30.

Προτείνω λοιπόν να συναντηθούμε τη Δευτέρα  16/12 στις 8 το βράδυ στο γραφείο μου για τον εξής λόγο: να ξεκαθαρίσουμε τι θα πούμε στην ημερίδα και να υπάρχει και ένα περιθώριο μιας ημέρας να οριστικοποιηθεί το κείμενο ή η παρουσίαση. Αν συναντηθούμε Τρίτη βράδυ, θα είναι μετά πολύ αργά για την προετοιμασία της παρουσίασης την επόμενη ημέρα. Καταλαβαίνω η ώρα είναι δύσκολη, αλλά κι εδώ τα πράγματα είναι δύσκολα πολύ. Θα παρουσιάσουμε ότι έχουμε κάνει μέχρι τότε, θα δώσουμε μια ενδεικτική εικόνα της πορείας, δεν υπάρχει πρόβλημα με αυτό.

Ενημερώστε με αν συμφωνείτε, ως εναλλακτική έχουμε το Σάββατο το μεσημέρι.

Νίκος Χανιωτάκης