Είμαι μέλος σε μία ομάδα - Τι μπορώ να κάνω?

Αν γίνατε μέλος σε μία τουλάχιστον ομάδα, σας ευχόμαστε καλή αρχή και προχωράμε να δούμε τι μπορείτε να κάνετε μέσα στην ομάδα.

Συνοπτικά κάθε ομάδα έχει τους παρακάτω τύπους περιεχόμενου:

• Δραστηριότητες (ερευνητικές δραστηριότητες): Μία δραστηριότητα μπορεί να δημιουργηθεί μόνο από τον συντονιστή της ομάδας. Ο συντονιστής καλείται να περιγράψει τη δραστηριότητα, να θέσει τον χρόνο εκτέλεσης της δραστηριότητας και να δηλώσει σε ποια από τα μέλη της ομάδας απευθύνεται η συγκεκριμένη δραστηριότητα. Τα απλά μέλη της ομάδας μπορούν να παρακολουθούν τη δραστηριότητα και να αναρτούν "Αναφορές δραστηριότητας" για στη συγκεκριμένη δραστηριότητα.
  • Συζητήσεις: Μία συζήτηση μπορεί να ξεκινήσει από οποιοδήποτε μέλος της ομάδας (διαχειριστής ή απλό μέλος). Στη συζήτηση (τίτλο και περιγραφή) ορίζουμε το θέμα στο οποίο μπορεί να γίνει εκτενής σχολιασμός από όλα τα μέλη της ομάδας. Δεν υπάρχει περιορισμός ως προς τον αριθμό των συζητήσεων ή τον αριθμό των σχολίων.
  • Ανάρτηση ιστολογίου: Μία ανάρτηση ιστολογίου αποτελεί μία προσωπική ανάρτηση σε ένα θέμα που σχετίζεται με τα ευρύτερα ενδιαφέροντα της ομάδας. Τα μέλη της ομάδας έχουν τη δυνατότητα να δουν και να σχολιάσουν και να βαθμολογήσουν τις αναρτήσεις των υπολοίπων μελών.
  • Ανάρτηση περιεχομένου: Μέσα από την ανάρτηση περιεχομένου η ομάδα έχει τη δυνατότητα να αναρτήσει ερευνητικό ή εκπαιδευτικό περιεχόμενο στο οποίο να έχουν πρόσβαση όλα τα μέλη της ομάδας. Το περιεχόμενο αυτό μπορεί να είναι ερευνητικά αποτελέσματα της ομάδας, ερευνητικές μετρήσει ή άλλο περιεχόμενο.
  • Ανακοινώσεις προς τα μέλη της ομάδας: Ανακοινώσεις της ομάδας μπορεί να αναρτήσει μόνο ο διαχειριστής. Εφόσον κάθε μέλος έχει "τσεκάρει" στο προφίλ του την επιλογή "να λαμβένετε ειδοποιήσεις μέσω e-mail για ανακοινώσεις που αποστέλλονται στις ομάδες που συμμετέχετε ως μέλη", τότε λαμβάνει ειδοποιήσεις για τις ανακοινώσεις που αποστέλλονται μέσω e-mail.

Σε κάθε ομάδα στην οποία είστε μέλος μπορείτε να δείτε:

1. τις δραστηριότητες της ομάδας επιλέγοντας το από το μενού αριστερά και κάτω από τη φωτογραφία της ομάδας "Δραστηριότητες"
  2. τις αναρτήσεις ιστολογίου της ομάδας επιλέγοντας το από το μενού αριστερά και κάτω από τη φωτογραφία της ομάδας "Ιστολόγια"
  3. τις συζητήσεις της ομάδας επιλέγοντας το από το μενού αριστερά και κάτω από τη φωτογραφία της ομάδας "Συζητήσεις"
  4. τις αναρτήσεις περιεχομένου της ομάδας επιλέγοντας το από το μενού αριστερά και κάτω από τη φωτογραφία της ομάδας "Περιεχόμενο"

Επίσης μπορείτε να αναρτήσετε περιεχόμενο ως εξής:

1. Από την σελίδα όπου προβάλλονται όλες οι αναρτήσεις ιστολογίου μπορείτε να δημιουργήσετε μία νέα ανάρτηση.
  2. Από την σελίδα όπου προβάλλονται όλες οι συζητήσεις μπορείτε να ξεκινήσετε μία νέα συζήτηση.
  3. Από τη σελίδα όπου προβάλλεται το περιεχόμενο μπορείτε να αναρτήσετε νέο ερευνητικό ή εκπαιδευτικό περιεχόμενο.
  4. Για κάθε δραστηριότητα της ομάδας μπορείτε να αναρτήσετε μία νέα "Αναφορά δραστηριότητας" (από τη σελίδα της δραστηριότητας κάτω αριστερά). Η αναφορά σας θα εμφανιστεί στη σελίδα της δραστηριότητας.

Εφόσον έχετε το ρόλο διαχειριστή της ομάδας, μπορείτε επιπλέον να αναρτήσετε:

1. Μία ανακοίνωση προς τα υπόλοιπα μέλη της ομάδας.
  2. Από τη σελίδα των δραστηριότητων μπορείτε να δημιουργήσετε μία νέα δραστηριότητα.

Κάθε χρήστης μπορεί να επεξεργαστεί το περιεχόμενο που έχει δημιουργήσει. Ο χρήστης που έχει δικαιώματα διαχειριστή μπορεί να επεξεργαστεί οποιοδήποτε περιεχόμενο.